OUR FIVE GUYS EVENT IS TOMORROW NIGHT!

Just one more sleep before we will be joining Joey and his staff at Five Guys Burgers and Fries at 770 Gardiners Road for our Dine to Donate Event. from 5 – 8:30 $1 from every burger, poutine and milkshake sold will come back to the league. What a great way to celebrate the end of the season, enjoy great burgers AND make a difference in the lives of the children in out community. Even if you can’t go, help us spread the word and make this our best Five Guys event yet.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

St. Lawrence College Hosting The OCAA Women’s basketball Championships This Weekend

 

Below is the schedule for the OCAA Women’s Basketball Championships being held at SLC this weekend. It’s worth noting that there will be a booth setup from their clothing supplier, Kahunaverse on the Thursday.

For the SLC game at 6pm on Thursday, they will have a face painter on site from 5:30ish till about halftime.

This will be exciting basketball so plan to see some of the games.

OCAA WBB Championship Schedule:
Thursday, February 28th, 2019

1:00 PM
Game #3 Algonquin vs. St.Clair
3:00 PM
Game #4 Humber vs. Durham
6:00 PM
Game #1 St. Lawrence vs. Fanshawe
8:00 PM
Game #2 Sheridan vs. Niagara
Friday, March 1st 2019
1:00 PM
Game #5 Loser of Thursday 1PM game (G#3)
vs. Loser of Thursday 3PM game (G#4)
3:00 PM
Game #6 Loser of Thursday 6PM game (G#1)
vs. Loser of Thursday 8PM game (G#2)
6:00 PM
Game #7 Winner of Thursday 1PM game (G#3)
vs. Winner of Thursday 3PM game (G#4)
8:00 PM
Game #8 Winner of Thursday 6PM game (G#1)
vs. Winner of Thursday 8PM game (G#2)
Saturday, March 2nd 2019
12:00 PM
Consolation Final
Winner of Friday 1PM game (G#5)
vs. Winner of Friday 3PM game (G#6)
3:00 PM
Bronze Medal Game
Loser of Friday 6PM game (G#7)
vs. Loser of Friday 8PM game (G#8)
5:00 PM
Gold Medal Game
Winner of Friday 6PM game (G#7)
vs. Winner of Friday 8PM game (G#8)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Unclaimed Awards

We have the following unclaimed awards from the banquet:

Alex Murata – coach of the year

Jordan Chen – coach of the year

Keegan Morawiec – Bill MacLeod Memorial Cup

Eliot Blackwell and Dylan Blackwell – Two Ball Champions

Victor Chowdhury – Free Throw Champion

Simon Drumm – Two Ball Runner up

Jill Anderson – Free Throw Champion

Seth Beckwith – Holy Cross Spring League

Team of the Year Medals – several medals have gone unclaimed/

 

Please contact Roland Billings at roland.billings@sympatico.ca to make arrangements to pick up your awards. If your name does not appear on this list and you were a winner that could not attend the banquet, your coach has your award and will be in touch. 

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Annual Awards Banquet Winners 2019

The Don “Pete” Petersen Trophy: This award is presented annually to the individual from each division rendering the greatest and most faithful service to the general good of the league.

 

Little Guys – Jack Mason

Little Gals – Amber Allport

Girls – Juliana Sargent and Zoey Perault

Biddy- Sarah Fahy and Lisa Roberts

Graduate – Louis Grogan

 

Queen’s University Basketball Camp

Little Guys – Rowan Dwyer – Wildcats

Little Gals – Mackenzie Harmon- Rebels

Girls – Abby Ows – Comets

Biddy- Will Hanson – Cavaliers

Graduate – Caleb Olding – Hawks

 

The Referee’s Trophy: This award is given annually to the coaches of the year in each division who best exemplify what coaching in the league is all about.

Little Guys – Tarheels  – Cory Hollywood,

Shelby Soutar, and Hayden Hollywood

Little Gals – Monarchs – Rick Oleschuk and Sean Meleschuk

Girls – Storm – Caroline Hummell, Jordan Grey and Calista Payne

Biddy- Orange – Paul Medeiros, Madison Benoit and Chris Kerstens

Graduate – Heat – Alex Murata, Jordan Chen and Ryota Udo

 

 

The Guy Wells Trophy: This trophy is given to the male and female players who best exemplify what the league stands for – sportsmanship, fair play, team play and leadership.

 

            Sparks – Sarah Morris

      Heat – Graydon Garrett     

 

The Tony Pettitt Award: This award, started in  2007 was put in place in memory of long time league supporter Tony Pettitt and is given to recognize the contributions of a non-coaching, adult volunteer.

 

Joe Spinelli, Jeff and Doreen Hoekstra

 

Holy Cross Secondary School Spring League and Summer Camps

 

Little Guys – Jace Davidson – Rebels

Little Gals – Harlee Gordon – Golden Gals

Girls – Ava Cabral – Liberty

Biddy- Seth Beckwith – Magic

Graduate – Gavin McLaughlin – Heat

 

 

The Bill MacLeod Memorial Cup: This award is given annually to the player in each division who best reflects the spirit of the league format “Just for the Fun of it”

 

Little Guys – Parker Hollywood – Tarheels

Little Gals – Avery Vivian – Rockers

Girls – Maya Sousa – Sparks

Biddy- Dylan Joy – Grizzlies and Dayshawn DaSilva – Magic

Graduate – Curtis Bird – Sixers and Keegan Morawiec – Hawks

 

The Lenny Falcoa Award : This award is given for the TEAM OF THE YEAR in each division that best exemplifies the hustle, team work, and all around attitude that makes the league so much fun.

Little Guys – Hoosiers

Little Gals – Aztecs

Girls – Sparks

Biddy- Cavaliers

Graduate – Sixers

 

Lakers summer basketball camp

 

Little Guys – Maddexx Davidson

Little Gals – Madison Clements

 

John Long Award for “behind the scenes contribution to the success of the league”: Doug and Nancy Vivian

Two Ball Champions and Runners-up

 

Champions

Little Guys – Colton Irwin and Rowan Hicks

Little Gals – Norah Hogan and Maciee Webb

Girls – Ailsa MacLeod and Abby Ows

Biddy- Dylan Blackwell and Eliot Blackwell

Graduate – Emmitt Irwin and Grady Irwin

 

Runners up

Little Guys – Simon Drumm and Ethan Halliday

Little Gals – Harlee Gordon and Layla Halliday

Girls – Miranda Steele and Haleigh Gilbert

Biddy- Jack Molson and Will Hanson

Graduate – Ben Mignault and Matt Mignault

 

Trinity Van Heddegem Memorial Award for the Little Gals Rookie of the Year

 

Zoey Black – Tigers

 

The Gerry Besselink Award : This award is given for effort, respect and dedication to the league.

 

Madison Young

 

 

 

St. Lawrence Basketball Camp Awards

Little Guys – Ryan Kyle – Wolfpack

Little Gals – Keira Hawkins – Aztecs

Girls – Vanessa Tapper – Storm

Biddy- Qosay Al Khalaf – Vikings

Graduate – Jordan VanDuesan – Sixers

 

The Bucky Spencer Memorial Free Throw Champions:

 

Boys

8 years – Thompson Fisher – Huskies

9 years – Tyler Flake – Rebels

10 years – Ryan Kyle – Wolfpack

11 years – Adam Mignault – Vikings

12 years – Will Hanson – Cavaliers

13 years – Victor Chowdhury – Celtics

14 years- Conor Murphy – Sixers  and Zach Flake – Hawks

15 years – Griffin Wade-Salay – Warriors

 

Girls

8 years – Jill Anderson – Monarchs

9 years – Summer Vallier – Tigers

10 years – Korra Feola – Lions

11 years – Abby Sweet – Comets

12 years – Aryana Denee – Monarchs

13 years – Rhys Baker – Starzz

14 years – Sadie DeArruda – Monarchs

 

 

Most Improved Players

Little Guys – Rowan Dwyer – Wildcats

Little Gals – Stella Lakins – Rockers

Girls – Miranda Steele – Mercury and Jayda English – Sting

Biddy- Alexander East – Suns

Graduate – Seth Dean – Bulls

 

Most Valuable Players

Little Guys – Henry Yanovsky – Ball – Jayhawks

Little Gals – Norah Hogan – Lions

Girls – Sadie DeArruda – Monarchs

Biddy- Jack Molson – Orange

Graduate – Rowan Lloyd – Heat

 

Most Sportsmanlike Players

Little Guys – Reed Rickards – Hoosiers

Little Gals – Rae Cantarutti – Tigers

Girls – Haleigh Gilbert – Starzz

Biddy- Adam Mignault – Vikings

Graduate – Max Gill – Bulls

 

The Carm Londry Trophy for the player in each division that shares the ball

Little Guys – Sasha Wheeler-Dee – Mustangs

Little Gals – Erika Oleschuk- Monarchs

Girls – Avery Herrington –Sting

Biddy- Will Hanson – Cavaliers and Elijah Daly – Ravens

Graduate – Simon Risk – Sixers

 

Top Defensive Players

Little Guys – Rowan Hicks – Huskies and Ryan Kyle – Wolfpack

Little Gals – Haley Kehoe – Tigers and Maciee Webb – Slammers

Girls – Mackenzie Duttle – Starzz

Biddy- Cole Brunet – Tarheels and Nathan Hibbert – Suns

Graduate – Riley Webb – Warriors and Brady Hennigar – Celtics

 

 

 

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Little Gals Division Scores

Results of Games Played Thursday, February 21, 2019

Tigers 26 (Haley Kehoe 12, Rae Cantarutti 6, Shelby Chase 4, Lily Cook 4)
Monarchs 22 (Erika Oleschuk 10, Lucy Meleschuk 4, Anderson Boles 4, Addyson Best-Taylor 2, Claire Anderson 2)

Slammers 38 (Ava Smith 12, Kylah O’Brien 8, Maciee Webb 6, Jessie LaPointe 4, Jayla Thompson 4, Peyton Cheema 2, Skyah Arruda 2); Lions 10 (Hayley Kehoe 4, Korra Feola 4, Marley Heyman 2)

Rebels 19 (Lydia Burke 4, Mackenzie Harman 4, Laurianne Deslisle 4, Isabella St. Germaine 2, Brooke Millotte 2, Addisyn Stewart 2, Megan Burtch 1)
Golden Gals 11 (Cara Tedford 6, Abigail Sells 3, Harlee Gordon 2)

Aztecs 21 (Reese Cuff 12, Amelia Spinelli 2, Finlay Evans 2, Keira Hawkins 2, Madeline Kerr 2, Laura Provost 1); Rockers 12 (Grace Blunt 4, Sophia Meneses 2, Jenna Martin 2, Ann Krasna 2, Avery Vivian 2)

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Girls Division Scores

Results of Games Played Wednesday February 20, 2019
 
Starzz 21 (MacKenzie Duttle 10 , Rhys Baker 3, Haleigh Gilbert 2, Marissa Cassell 2, Adison Duffy 2, Katrina Lalonde 2); Monarchs 12 (Olivia Smith 6, Sadie De Arruda 2, Paige Mallen 2, Cameron Millotte 2)
Comets 20 (Madison Young 6, Abby Ows 4, Abby Sweet 2, Olivia Kelsey 2 , Ailsa MacLeod 2, Cheyanne Yonick-Fenton 2, Alison Shick 2); Liberty 17 (Taylor Novak 4, Emily Monaghan 3, Riley Classen 2, Sarah Monaghan 2, Brooklynn St.Pierre 2, Ava Cabral 2, Brianna Graham 2)
Mercury 20 (Miranda Steele 4, Sophie Saunders-Lambert 4, Breena Silver-Smith 4, Reegan O’Connor 4, Sarah Ellerbeck 2 , MacKenzie Parks 2); Sting 14 (Chiara Mc Arthur 6, Neila Azimi 4, Jada English 2 , Cailyn Zuuring 2)
Storm 24 (Vanessa Tapper 10, Allie Thurlby 4, Caterina Toffolon 4, Bryar Mc Cullough 2, Isabella Toffolon 2 ,Uche Ibida 2); Sparks 21 (Samantha Daly 8, Sara Morris 2, Tatum Vallier 2, Maya Sousa 2, Cameron Spinelli 1, Jessica Daily 2, Phoenix Murphy 2,
Charlie Maillet 2)
Posted in Uncategorized | Leave a comment

Little Guys Division Scores

Results of Games Played Tuesday February 19, 2019
 
Tarheels 31 (Troy Dodier 16, Memphis Drew 6, Rogan Steele 2, Elijah Diaz 2, Elliott Smith 2, Cameron Kennelly 2, Parker Hollywood 1); Mustangs 20 (Sacha Wheeler-Dee 10, JJ Jasper Stotz 4, Isaac Lalonde 2, Cade Smith 2, Vaughn Boles 2)
 
 
Wildcats 35 (Colton Irwin 13, Owen Kirby 8, Harrison Nichols 6, Rowan Dwyer 4, Landen Menard 4); Hoosiers 18 (Lucas Kahlen 6, Liam Taylor 4, Nathan Lamothe 4, Jacob Machado 2, Dylan Suarez 2)
 
 
Jayhawks 18 (Kian Azimi 8, Henry Yanovsky-Ball 4, Aiden O’Connor 2, Warren Cook 2, Oliver Bettney 2); Rebels 12 (Grady Bryan 4, Tyler Flake 4, Ayden Hornbeck 2, Coby Mundacruz 2)
 
 
Huskies 28 (Rowan Hicks 12, Cooper McClatchey 4, Nathan Castellerin 4, Reid McCormack 4, Quintan Harris 2, Carson Hicks 2); Wolfpack 22 (Yabo Montalvo 8, Ryan Kyle 6, Austin Walker 4, Howie Moulton 4)
Posted in Uncategorized | Leave a comment

Graduate Division Scores

Results of Games Played Monday February 18, 2019

Sixers 55 (Dylan Graham 4, Conor Murphy 16, Aiden Kelly 4, Jordan VanDuesen 5, Aiden Christmas 8, Simon Risk 4, Jackson MacNeil 5, Nicholas MacNeil 1, Noah Benoit 2, Griffin Hunt 6); Bulls 35 (Tyreese Tapper 8, Jabin Arbeau 3, Brendan Dalton 2, Angelo Agostino 4, Jack Nelson 2, Sam Serroya 5, Max Gill 10, Jacob Free 1)

 

Celtics 77 (Matthew Sutton 17, Ben Mignault 15, Andrew Almeida 2, Brady Hennigar 10, Sam Harris 3, Graydon Garrett 9, Matthew Mignault 5, Adam Mignault 4, Zack Flake 12); Hawks 61 (Grady McAuley 18, Henry Seymour 9, Delali Afidenyo 17, Hunter Freeman 2, Jacob Freeman 4, Lucas Kirkland 5, Derwin Fernandes 2, Darcy English 4)

 

Heat 67 (Emmitt Irwin 10, Grady Irwin 9, Rowan Lloyd 14, Graydon Garrett 18, Henry Garrett 2, Evan Jarvis 5, Aiden Foulds 2, Harrison Andrew 7); Warriors 43 (Evan Joy 8, Michael Pointer 10, Braeden Mackler 8, Delali Afidenyo 17)

 

 

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Biddy Division Scores

Results of Games Played Monday February 18, 2019
 
Ravens 29 (Elijah Daly 15, Marcus Repetti 6, Luca Repetti 4, Josh Pigion 2, Owen Maloney 2); Grizzlies 28 (Jacob Gilbert 13, Carter Gilbert 6, Nicholas Chalmers 3, Adam Hendry 2, Seth Cox 2, Atley DeMooy 2)
 
Orange 44 (jack Molson 26, Michael Lloyd 8, Brody Carroll 6, Luca Viera 2, Shane Ellerbeck 2); Cavaliers 17 (Eliot Blackwell 11, Will Hanson 2, Aaron Prince 2, Dylan Blackwell 2)
 
Vikings 41 (Jayce Boshart 17, Adam Mignault 12, Grayson Duffey 8, Qosay Al Khalaf 2, Carson Deszpoth 2); Magic 21 (Jeremy Castellarin 6, Emmett Row 6, Dayshawn DaSilva 5, Ryan Badour 3, Mason Irwin 1)
 
Suns 51 (Nathan Hibbert 18, Andrew Gilmour 11, Alexander East 10, Ethan Hope 6, Joseph Kennedy 4, A. J. Carscallen 2); Tarheels 16 (Severin Steele 7, Cole Brunet 4, Noah Kahlen 3, Kyler Salter 2)
Posted in Uncategorized | Leave a comment

We Are Playing On Family Day

As we head into the weekend we want to remind everyone that we will be playing our season finale games in both the Graduate and Biddy Divisions on Monday night, February 18, as we kick off our last week of the season. Enjoy Family Day and then bring the family along to celebrate another successful season of basketball in the league that Pete built!

Posted in Uncategorized | Leave a comment